052-829-0336 michalshen1@gmail.com

טיפול בשיטות CBT ו- ACT

כפסיכולוגית תעסוקתית אני עוסקת שנים רבות בייעוץ תעסוקתי. במהלך השנים וממפגש עם מאות אנשים, למדתי כי פעמים רבות אנשים הפונים אליי עם קשיים והתלבטויות בתחום התעסוקתי, סובלים גם מקשיים רגשיים/התנהגותיים שמקשים עליהם לממש את עצמם, להצליח ולהיות מסופקים בעבודתם. במקרים אלו, אני מוצאת כיעיל ונכון לשלב כלים ושיטות טיפול מתחום ה- CBT. כלים אלו מסייעים לפונה לעשות שינוי יותר עמוק ומשמעותי, להצליח לשפר את איכות חייו ולהשיג את מטרותיו הן בתחום התעסוקתי והן בתחומי חיים נוספים.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?
CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הינו טיפול רגשי ממוקד וקצר טווח באופן יחסי, בו המטופל רוכש כלים ומיומנויות להתמודדות בריאה ויעילה עם מגוון של בעיות רגשיות או נפשיות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא מובנה ממוקד ומכוון מטרה ובכך, מסייע לאדם המעוניין לעשות שינוי אמיתי בחייו. המטופל הוא שותף מלא לבניית 'תכנית עבודה' ולשינויים בה לאורך הדרך. הטיפול מבוסס על עבודה סביב התנהגות: פעולות, מנהגים, דחפים לצד עבודה על דפוסי חשיבה, פרשנויות ואמונות. בדרך זו, המטופל מקבל נקודת מבט חדשה על רגשותיו, תחושותיו ומחשבותיו, באופן המאפשר עיבוד, קבלה, שליטה טובה יותר על חייו וכמובן שינוי.

מהי הייחודיות של טיפול CBT ?
טיפול CBT הינו טיפול רגשי, וככזה הוא אינו שונה מכל גישה טיפולית אחרת. עם זאת, ייחודיותו מתבטאת בהתמקדות ב'כאן ועכשיו', בעבודה מובנית ובחתירה לשינוי התנהגותי, מחשבתי ורגשי בפועל. בניגוד לטיפול דינמי, טיפול CBT עוסק פחות בהצפת התכנים הלא מודעים מהעבר, ויותר מכוון לעבודה טיפולית עם התכנים שמעסיקים את האדם בשלב הנוכחי בחייו. המטופל לוקח אחריות כשותף בטיפול של עצמו, החל מבנייתו, דרך תרגול והתנסות בחדר הטיפול ובבית, בין המפגשים, ועד להערכה ומדידת הצלחת הטיפול.

עם איזה בעיות, מצבים והפרעות עשוי לסייע טיפול CBT ?
הגישה מטפלת בבעיות כמו וויסות רגשי ושליטה בכעסים, חרדה, דיכאון, דאגנות יתר ועוד. הגישה מאפשרת לאדם לגבש זהות חזקה, בריאה ולהגביר את תחושת ערך והביטחון עצמי ולשפר דפוסי התנהגות.

כיצד נעשה הטיפול בפועל?
הטיפול נעשה דרך שלושה תחומים עיקריים:
מחשבה: נזהה דפוסי חשיבה ונלמד להביט בהם ממרחק, לקבלם כפי שהם, לאתגרם ולשנותם לפי הצורך, ובכך להחזיר לידינו את תחושת השליטה והביטחון בחיינו.
רגש ותחושות גופניות: נזהה את הרגשות לא נעימים שאותן מחשבות מעוררות אצלנו. נלמד לזהות את הסימנים שהגוף שולח אלינו, לבחור איזה תחושות יקבלו את תשומת ליבנו, וכיצד להרגיע את עצמנו בעת מצוקה ולחץ.
התנהגות: נזהה תגובות אוטומטיות ונלמד להפוך אותן לנשלטות ורצוניות, נתרגל מיומנויות לוויסות רגשי ותגובה מותאמת, וניחשף בדמיון ובפועל למה שמטריד, מפחיד ולא נוח, על מנת להוריד את רמות המצוקה.

האם ומדוע טיפול זה נחשב יעיל?
טיפול זה נחשב יעיל מאוד, בכך שהוא מביא לפתרון הבעיה בהווה וגם מקנה כלים להתמודדות בריאה יותר בעתיד. מחקרים רבים מצביעים על יעילותו של הטיפול מבחינת הרגשתו האישית של המטופל, השגת מטרות הטיפול, שיפור איכות החיים ויכולת ההתמודדות עם משברים נוספים בחיים לאחר סיומו.

טיפול בגישת הקבלה והמחויבות (ACT)
תרפיית קבלה ומחויבות (Acceptance and Commitment Therapy), או בקיצור המקובל ACT, היא שיטת טיפול המשלבת בין יסודות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ובין מרכיבים של קשיבות. (Mindfulness) השיטה פותחה במהלך שנות ה-80 על ידי סטיבן הייז ונחשבת לבולטת ביותר בגל השלישי בטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, המושפע ככלל מחשיבה בודהיסטית ואקזיסטנציאליסטית.
הטיפול לפי גישת ACT דומה בכמה היבטים לטיפול CBT. הוא אקטיבי, מעשי, ממוקד מטרה, דורש מעורבות והשקעה מצד המטופל.
המטרה של הטיפול לייצר גמישות פסיכולוגית, קבלה והסתגלות טובה יותר למציאות ושינוי דפוסים לא מיטביים כאמצעי לחיים טובים ומספקים יותר. בתהליך הטיפול נעשה שימוש בתרגילים חווייתיים ובמטאפורות שונות ונדרש מהמטופל להיות אקטיבי ומעורב.

 

יצירת קשר

הייעוץ ניתן ע"י מיכל שנהב פסיכולוגית תעסוקתית מומחית, בעלת ניסיון עשיר בתחום הייעוץ אותו רכשה במסגרת עבודתה במכון הדסה, שרות התעסוקה, ייעוץ לתלמידי מכינות, לחיילים משוחררים ופורשי צה"ל ובמסגרת הקליניקה הפרטית.

הייעוץ מתקיים בקליניקה הפרטית ביישוב נירית הסמוך לכפר סבא והוד השרון.

4 + 12 =

לייעוץ ראשוני חייגו